Akadémia | 2025. jan. 20.

Sikeresen lezárult a szakmai nap

A Kézilabda-specifikus Módszertani Központ szakmai napját rekord érdeklődés övezte.
Az ország minden pontjáról érkező sportszakemberek számára január 20-án egy egyedülálló esemény került megrendezésre a Veszprém Arénában, ahol egész nap izgalmas előadásokkal, szakmai beszélgetésekkel és gyakorlati bemutatóval várták az érdeklődőket.

A kora reggeltől gyülekező résztvevőket a program kezdetén Dr. Bartha Csaba, a Veszprém Handball Team Zrt. vezérigazgatója és Kővári Péter, a Veszprém Kézilabda Akadémia Zrt. vezérigazgatója köszöntötte, majd Mocsai Tamás, a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ ügyvezetője tájékoztatást adott a központ eddigi eredményeiről és jövőbeli terveiről, kiemelve a kézilabda akadémiák közötti évek óta tartó gyümölcsöző partneri együttműködéseket.
 

A délelőtti programot Antonio Garcia, a One Veszprém HC másodedzője nyitotta meg előadásával, amelyben részletesen bemutatta a fiatal játékosok fejlesztésének lépéseit a felnőtt csapatba kerülésig. Évtizedes utánpótlásnevelő múltjából meritkezve ismertette azt a rendszert, amit korábban még a Barcelonánál Xavi Pascuallal együtt dolgoztak ki, ennek hatékonyságára és mérési lehetőségeire is kitérve. A résztvevők megismerhették továbbá, hogy a módszer alapján miként nyílik lehetősége a fiataloknak egy-egy felnőtt csapatba bekerülni, valamint az edző felhívta a figyelmet arra is, hogy az állóképesség és a kézilabda-tudás fejlesztésén túl fontos hangsúlyt kell kapjon a mentális egészség megteremtése is a fiatal sportolók mindennapjaiban.
 
 
Az értékes tanulságokkal gazdagított előadást követően a délelőtt további részét három szekcióteremben zajló szakmai panelbeszélgetések tették még érdekesebbé, ahol a kézilabda sportághoz kötődő aspektusokról értekeztek a fő előadók.
 
Sótonyi László (NEKA) vezetésével és több hazai államilag elismert kézilabda akadémia szakmai igazgatója közreműködésével elsősorban saját tapasztalatok megosztására nyílt lehetőség, ahol az akadémiákon belül az egymásra épülő képzési alapelvek voltak a fókuszban. Sótonyi László mellett Gulyás István (Veszprém Handball Academy), Kárpáti Krisztián (PICK Kézilabda Akadémia), Mihály Attila (FTC Kézilabda Akadémia) és Rapatyi Tamás (Balatonfüred Kézilabda Akadémia) voltak a fő felszólalók a beszélgetés során, amelynek középpontjában a fiatal játékosok fejlődési szakaszai álltak, arra helyezve a hangsúlyt, hogyan lehet az akadémiai képzést és a válogatott szereplést úgy összehangolni, hogy a tehetségek maximálisan kibontakozhassanak.
 
Kardinális kérdés minden sportoló és klub életében, hogy a bekövetkező sérüléseket miként lehet a leggyorsabban és a leghatékonyabban kezelni. Ezúttal két, jellemzően a kézilabdázók körében gyakran előforduló sérülés-típust vettek górcső alá Varró Tina és Plajer Alexandra gyógytornászok. Az ACL-, azaz elülső keresztszalag-sérülések kérdéskörében Varró Tina részletes ismertetést tartott a modern rehabilitációs módszerekről, amelyek célja, hogy a játékosok ne csak visszatérjenek a pályára, de a sérülésük előtti teljesítményüket is meghaladják. Az instabil váll problémáját járta körbe Plajer Alexandra, aki a vállsérülések legújabb, célzott gyakorlatokkal és terápiás megközelítésekkel való kezelésének technikáit mutatta be. A beszélgetés során természetesen szó esett a sérülések megelőzésében elengedhetetlen szerepet játszó prevenció fontosságáról is.
 

A harmadik panelbeszélgetés középpontjában a korosztályos válogatott kerettagok edzésének összehangolása és a válogatott, valamint akadémiai erőnléti edzők közös munkája állt. Dr. Rácz Levente (NEKA) vezetésével Kőrösi Péter (Veszprém Handball Academy) és Szűcs Martin (MKSZ) mutatta be, hogyan lehet az erőnléti edzések koordinációját optimalizálni, hogy a játékosok mind a klub, mind pedig a hazai válogatott keretek szintjén a legjobb teljesítményt nyújthassák. A beszélgetésbe becsatlakozott Németh Tamás, a Gyöngyösi KK és a magyar férfi ifjúsági válogatott erőnléti edzője is, aki a fiatal felnőtt sportolók szemszögéből adta át ismereteit a jelenlévőknek.
 
A rengeteg hasznos és tanulságos tapasztalat megosztását követően a délutáni szekcióban interaktív edzésbemutató következett, amelyet Antonio Garcia irányított Sótonyi László, Tombor Csaba, valamint a Veszprém Handball Academy növendékei közreműködésével. A bemutató során a játékosok egyéni képességeire szabott taktikai felkészítés került a középpontba, ahol a gyakorlatok között szerepelt a döntéshozási képességek fejlesztése és a stresszhelyzetek kezelése, amelyeket a résztvevők testközelből figyelhettek meg.
 
 
A mintegy 250 hazai sportszakember részvételével lezárult esemény ezúttal is kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy a kapcsolatápoláson túl professzionális eszmecserékre, tudásátadásra is lehetőség nyíljon, melynek a Veszprém Handball Academy örömmel adott otthont ez alkalommal is.

PARTNEREINK