Aktuális híreink
Pre-Akadémia |
Jan. 13. Hétfő, 15:00
Saját szervezésű tornára készül U12-es csapatunk
Akadémia |
Jan. 22. Szerda, 11:14
A profi játékos-karrierre készítették fel Európa legjobb fiatal kézilabdázóit
Pre-Akadémia |
Jan. 05. Vasárnap, 11:55
Szezonközi értékelés | Károlyfi Viktor, vezetőedző - Veszprém HC U15-B
Akadémia |
Jan. 22. Szerda, 09:06
Kettős győzelem a strandkézilabda tornán
Pre-Akadémia |
Jan. 05. Vasárnap, 11:50
Szezonközi értékelés | Iváncsik Gergő, vezetőedző - Veszprém HC U15-A
Akadémia |
Jan. 21. Kedd, 15:22
Heti program
Akadémia | 2025. jan. 22.
A profi játékos-karrierre készítették fel Európa legjobb fiatal kézilabdázóit
Várady-Szabó László az EHF RESPECT YOUR TALENT táborában töltötte a hétvégét; élményekben és tudásanyagban gazdag napjairól számolt be nekünk.
Fiatal kapusunk, Várady-Szabó László meghívást kapott az EHF RESPECT YOUR TALENT táborába, amelyet az elmúlt hétvégén, Bécsben tartottak. A programra jellemzően a legutóbbi ifjúsági EB-n Player of the Match címet kiérdemelt, vagy az All Star csapatba bekerült játékosokat invitálták, akiknek egyedülálló lehetőségük nyílt a pályán kívüli fejlődésre. Az európai kontinens több országából érkezett sportolókkal a három nap során az EHF nagykövetei dolgoztak együtt, mint például Vid Kavticnik, Hans Lindbereg, Ljubomir Vranjes, vagy Viran Morros. A 2019 óta futó programban először vehetett részt növendék a Veszprém Handball Academyről, Várady-Szabó Lászlót a táborban szerzett élményeiről kérdeztük.
"Összesen 35-en kaptunk hivatalos meghívót az EHF-től erre a programba, akiket az ifjúsági EB-n résztvevő országok csapataiból választottak ki. Az első nap a megérkezés után az ismerkedéssel telt, bemutatkoztak a szervezők, a nagykövetek és a játékosok is egymásnak, és kötetlen programok során tudtunk többet beszélgetni egymással. Kicsit tartott mindenki attól, hogy az angolul való kommunikáció nem lesz gördülékeny, de az idő előrehaladtával egyre magabiztosabban használta mindenki az angolt. Persze a déli országokból érkezőknek könnyebbség volt a saját nyelvükön való kommunikáció. Többeket ismertem már korábbról, akár klub, akár válogatott szinten találkoztunk már, de számos játékos volt, aki korábban megfordult a Balaton Kupán is."
Fotó: EHF
A második napon már megkezdődött a kőkemény szakmai munka, ahol olyan előadásokat hallgathattak meg, amelyek a profi sportolókat érintő területeket ölelték fel.
"Először Hans Lindberger prezentált a média világáról, olyan pontokat érintően adott hasznos tanácsokat, mint például: hogyan adjunk interjút, mire figyeljünk beszéd közben, mit szabad-mit nem szabad mondani, vagy éppen milyen esetben mondhatunk nemet egy nyilatkozatra. Az előadás után csináltunk egy kamerák előtti próbainterjút, amit visszatekintve kielemeztünk. A közösségi média vonatkozásában Ljubomir Vranjes tartott előadást, aki beszélt többek között arról, hogy profi sportolóként ezeken a felületeken példát kell mutatni, ezért tudatosan, a tartalmakat jól megválogatva kell kommunikálni. Fontos pont volt továbbá a nyilvános negatív kritikák, hozzászólások kezelése is, amit valós példákkal illusztrálva tárgyaltunk meg. Például hoztak olyan esetet is, amikor a sportolót megfenyegették amiatt, mert a kedvezőtlen eredmény miatt fogadást vesztett egy egyén - ezt megfelelően kezelni kellett."
Arra a kérdésre, hogy ráébresztette-e ez a téma arra, hogy ő miket tett közzé korábban a saját oldalain, Lackó azt felelte: "Én tudatosan kezelem ezt, nem publikálok olyat, amit később megbánnék. Szeretném a saját oldalaimat a kézilabda sportolói énemre fókuszálni. Mivel ebben a korban még nincs annyi követője az embernek, így negatív kommentekkel is kevésbé találkozni."
A kommunikáció és média előadások után 5 fős csoportokra osztották a társaságot, mindegyik csoport élére pedig egy-egy nagykövet került. Növendékünk a volt szlovén jobbátlövő, Vid Kavticnik mellé lett beosztva, akinek az iránymutatása mellett a csoporton belül átbeszélték a legfontosabb üzeneteket, gondolatokat, amiket az előadások során hallottak.
Fotó: EHF
"Voltak ismerős tárgykörök is, hiszen a mentálhigiénés és a táplálkozástudományi előadások során sok olyan ismeretet osztottak meg velünk, amelyekről én Veszprémben, a rendszeres foglalkozásaink alkalmával hallottam már. Fontos téma volt mindannyiunk számára a duális karrier, azaz a tanulás és a sport közötti egyensúly megteremtése. Mivel én is még érettségi előtt állok, szükséges, hogy a tanulmányaim során is helyt álljak, de a sportban is a maximumot adjam, ennek eléréséhez kaptunk hasznos útmutatást."
Nagyon feszített volt a menetrend, nem volt sok idő a lazításra két előadás között. Azonban a napi szakmai munka után szabad programok során lehetőség nyílt a játékostársakkal jobban megismerkedni. Például elvitték őket a második napon padelezni, illetve este mindannyian bementek a belvárosba, ahol közösen vacsoráztak, és egy rövidebb séta során megnézték az útjukba eső nevezetességeket is.
Fotó: EHF
"Az utolsó nap kezdő témája volt számomra a legizgalmasabb, hiszen a szerződésekről, menedzsmentről, sportjogról szólt. Személyes tapasztalatok alapján fogalmaztak meg olyan tanácsokat, mint például: miért ne írjunk egyből alá egy szerződést, ne féljünk szakember segítségét kérni, ha valamit nem értünk a pénzügyi vonatkozásban, válasszunk jól menedzsert magunk mellé, és befutott, jól menő sportolóként ne hagyjuk, hogy anyagilag kihasználjanak minket. A befejező topik az antidoppingról szólt, ezekkel az ismeretekkel is többször találkoztunk korábban, ennek ellenére jó volt felidézni őket."
Már az első előadások után a kisebb csoportokban elkezdtek egy közös összefoglaló prezentációt készíteni arról, mi mindent tanultak a tábor alatt - ezt minden előadás után bővítették tovább, majd az utolsó napon kellett prezentálniuk is.
"Felvetettem a csapattársaknak, hogy egy gondolati térképen vizualizáljuk a táborban tanultakat, így ez alapján állítottuk össze a prezentációt. Középen a journey (út/utazás) szó szerepelt, és ehhez kapcsolódtak az egyes témakörök kulcsszavai, idézetei. Később ehhez mindenki hozzátette a maga felvetését az előadás során."
Fotó: EHF
A tábor egyszeri alkalom volt a résztvevők számára, hiszen mindig az adott ifjúsági EB-n szereplő sportolókból választják ki a meghívottakat. Emiatt különösen jó, hogy egy ilyen szerteágazó, tartalmas szakmai programon vehetett részt kapusunk. Visszatekintve elmondta: "Számomra a sportjog volt az a terület, ami a legjobban megfogott, és ahonnan a legtöbb új tudást szerezhettem. Ez egy nagyon fontos terület, eddig még nem volt lehetőségem ebbe jobban beleásni magam, így nagyon örülök, hogy itt erre sor került, és nagyon sok jól kamatoztatható ismerettel lettem gazdagabb. A másik kiemelkedő téma a duális karrier volt, hiszen én pont abban a korban vagyok, amikor az egyensúly megteremtése kardinális kérdés, valamint fontos, hogy a tanulás és a sport egymást segítő tényezőkként jelenjenek meg az életemben. Rengeteget jegyzeteltem, hogy a későbbiekben is fel tudjam idézni az itt tanultakat, és természetesen remek viszonyt sikerült kialakítani a játékosokkal is, akikkel valószínűleg a jövőben is tartjuk majd a kapcsolatot."
Köszönjük az élménybeszámolót, sok sikert kívánunk az új tudás kamatoztatásához!